preloader
Data przyjazdu
Data wyjazdu

Świerk

Kora świerkowa w postaci wywaru na bazie wody mineralnej wykorzystywana jest do kąpieli świerkowych - jednego z podstawowych zabiegów w Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa.

Świerk zalecany jest przede wszystkim w leczeniu schorzeń układu oddechowego, nerwowego, zwiększa napięcie skóry, działa także uspokajająco. W igłach i gałązkach świerka występuje olejek eteryczny w skład którego wchodzą pinen, felandren, kadinen i inne terpeny. Wymienione surowce działają wykrztuśnie oraz dezynfekująco na skórę.
Naturalne sposoby dbania o organizm są dzisiaj coraz bardziej popularne. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że nie zawsze konieczna jest farmakologiczna ingerencja w nasz organizm, która często przynosi o wiele więcej skutków ubocznych, niż korzyści dla naszego zdrowia. Świerk ma wiele właściwości, które wspomagają nasz organizm.

Świerk ma przede wszystkim właściwości rozgrzewające, osuszające oraz ściągające. Wszystko dzięki zawartym w świerku olejku eterycznym, drzewa iglaste bowiem są nieocenionym źródłem takich właśnie olejków. W składzie olejku świerkowego znajdują się pinen, felandren oraz kandiden. Poza tym, zawiera również inne substancje, a dokładniej substancje goryczkowe, garbniki, a także kwasy organiczne, cukry, witamina C, jak również niewielkie ilości, ale zawsze pozytywnie działające – witaminy K. Wykazują właściwości przeciwbakteryjne, pobudzające i regenerujące. W przypadku choroby zaś – działają napotnie i wykrztuśnie – dodaje nasz lekarz – ekspert w dziedzinie leczenia balneologicznego z Uzdrowiska Świeradów. Olejek świerkowy można także stosować w celach dezynfekcji i odświeżenia powietrza, np. podczas kąpieli świerkowych. Ponadto, wykazuje lekkie działanie afrodyzujące.

Kąpiele Świerkowe pomagają leczyć wiele chorób. Przede wszystkim wykazują pożądane działanie w przypadku wszelkich nieżytów dróg oddechowych, w tym jamy ustnej i gardła. Są pomocne w bólach reumatycznych i nerwobólach, a dodatkowo – przeciwdziałają stanom zapalnym. Nie można też zapomnieć, że poprawiają ukrwienie, mając wspomniane działanie rozgrzewające.
Kora świerkowa potrzebna do sporządzenia kąpieli świerkowych jest pozyskiwana w Puszczy Boreckiej, która charakteryzuje się unikatowo czystym powietrzem. Aby kora była pozbawiona niekorzystnych drobnoustrojów musi być pozyskana najpóźniej do maja. Parzenie kory jest procesem w wyniku, którego powstaje wyciąg, on zaś jest mieszany z wodą mineralną z zachowaniem odpowiednich proporcji.

Kąpiele świerkowe wykazują korzystne działanie we wszelkich chorobach skóry, chorobach układu nerwowego, w stanach zapalnych pęcherza moczowego oraz w przeroście prostaty. Warto z nich korzystać, aby przywrócić energię swojego organizmu i czerpać konieczne dla życia siły witalne. Kąpieli świerkowych należy zażywać od 10 do 15 minut.

 

Cieplice
Dojazd
Cieplice
Zadzwoń
Cieplice
Rezerwuj