Świerk

Świerk

Kora świerkowa w postaci wywaru na bazie wody mineralnej wykorzystywana jest do kąpieli świerkowych - jednego z podstawowych zabiegów w Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa.
 

Działanie

Świerk zalecany jest przede wszystkim w leczeniu schorzeń układu oddechowego, nerwowego, zwiększa napięcie skóry, działa także uspokajająco. W igłach i gałązkach świerka występuje olejek eteryczny w skład którego wchodzą pinen, felandren, kadinen i inne terpeny. Wymienione surowce działają wykrztuśnie oraz dezynfekująco na skórę.
Naturalne sposoby dbania o organizm są dzisiaj coraz bardziej popularne. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że nie zawsze konieczna jest farmakologiczna ingerencja w nasz organizm, która często przynosi o wiele więcej skutków ubocznych, niż korzyści dla naszego zdrowia. Świerk ma wiele właściwości, które wspomagają nasz organizm.

Działanie

Właściwości

Świerk ma przede wszystkim właściwości rozgrzewające, osuszające oraz ściągające. Wszystko dzięki zawartym w świerku olejku eterycznym, drzewa iglaste bowiem są nieocenionym źródłem takich właśnie olejków. W składzie olejku świerkowego znajdują się pinen, felandren oraz kandiden. Poza tym, zawiera również inne substancje, a dokładniej substancje goryczkowe, garbniki, a także kwasy organiczne, cukry, witamina C, jak również niewielkie ilości, ale zawsze pozytywnie działające – witaminy K. Wykazują właściwości przeciwbakteryjne, pobudzające i regenerujące. W przypadku choroby zaś – działają napotnie i wykrztuśnie – dodaje nasz lekarz – ekspert w dziedzinie leczenia balneologicznego z Uzdrowiska Świeradów. Olejek świerkowy można także stosować w celach dezynfekcji i odświeżenia powietrza, np. podczas kąpieli świerkowych. Ponadto, wykazuje lekkie działanie afrodyzujące.

Właściwości

Kąpiele

Kąpiele Świerkowe pomagają leczyć wiele chorób. Przede wszystkim wykazują pożądane działanie w przypadku wszelkich nieżytów dróg oddechowych, w tym jamy ustnej i gardła. Są pomocne w bólach reumatycznych i nerwobólach, a dodatkowo – przeciwdziałają stanom zapalnym. Nie można też zapomnieć, że poprawiają ukrwienie, mając wspomniane działanie rozgrzewające.
Kora świerkowa potrzebna do sporządzenia kąpieli świerkowych jest pozyskiwana w Puszczy Boreckiej, która charakteryzuje się unikatowo czystym powietrzem. Aby kora była pozbawiona niekorzystnych drobnoustrojów musi być pozyskana najpóźniej do maja. Parzenie kory jest procesem w wyniku, którego powstaje wyciąg, on zaś jest mieszany z wodą mineralną z zachowaniem odpowiednich proporcji.

Kąpiele

Wskazania

Kąpiele świerkowe wykazują korzystne działanie we wszelkich chorobach skóry, chorobach układu nerwowego, w stanach zapalnych pęcherza moczowego oraz w przeroście prostaty. Warto z nich korzystać, aby przywrócić energię swojego organizmu i czerpać konieczne dla życia siły witalne. Kąpieli świerkowych należy zażywać od 10 do 15 minut.

Wskazania