Borowina

Borowina

Borowinę pozyskiwaną ze złoża torfowego cechuje wysoka zawartość składników czynnych, co wpływa na jej wysoką wartość leczniczą.

W Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. - Grupa PGU borowina jest wykorzystywana do kąpieli i okładów. Zaleca się ją przede wszystkim przy leczeniu procesów zwyrodnieniowych stawów i chrząstek stawowych, w stanach pourazowych stawów, kości, okostnej i mięśni, w przewlekłych chorobach układu pokarmowego oraz w chorobach kobiecych.

Borowina

Właściwości

Borowina jest biologicznie czynnym rodzajem torfu (nie odwodniony torf leczniczy) o specyficznych właściwościach fizykochemicznych. Odznacza się wysokim stopniem rozkładu roślinności bagiennej i jest stosowana w formie kąpieli leczniczych w chorobach gośćcowych, kobiecych i naczyń krwionośnych. Borowiny używa się również do produkcji różnego rodzaju lekarstw i kosmetyków.
Zawarte w borowinie kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Do wykonywania zabiegów borowina jest odpowiednio przygotowywana.

Właściwości

Efekty

Efektem terapeutycznym kąpieli w zawiesinie borowinowej jest pobudzenie krążenia krwi, przyspieszenie tętna i oddechu, zaczerwienienie skóry, przejściowa zwyżka ciśnienia krwi, przyspieszenie procesów przemiany materii oraz oddziaływanie przeciwzapalne składników borowiny.

Efekty

Wskazania

Borowina ułatwia też wchłanianie wysięków pojawiających się w różnych stanach chorobowych, działa przeciwbólowo, poprawia ukrwienie. W działaniu zabiegów borowinowych na organizm ważną rolę odgrywa ich wysoka ciepłota, wywołująca przegrzanie tkanek.
Wskazaniem do stosowanie tego zabiegu są schorzenia i stany pourazowe narządów ruchu, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i stawów, choroby reumatoidalne, zapalenia okołostawowe i nerwobóle.

Wskazania