Bogactwa naturalne
Bogactwami naturalnymi, na których wykorzystaniu zbudowana została ponad 200-letnia tradycja działalności uzdrowiskowej są zasoby wód mineralnych, radonu, borowiny i świerku.
Wody mineralne działają leczniczo poprzez pobudzanie układu hormonalnego. Radon zawarty w tutejszym powietrzu, glebie i wodzie wpływa korzystnie na przemiany komórkowe i procesy enzymatyczne. Świerk pomaga na schodzenia układu oddechowego, a borowinę zaleca się przede wszystkim przy leczeniu pourazowym.
Historia Świeradowa
Z powstaniem Świeradowa-Zdroju wiąże się legenda. Według niej słowiańskie plemię Milczan utworzyło tu w XII wieku pogański ośrodek kultowy. Czcili oni posąg złotego lwa, postawiony opodal "cudownego źródła". Za swoje godło Świeradów ma rycerza w zbroi i zieloną żabę. Symbole te łączą się z najdawniejszymi legendami.
Lekarz Leonard Thurneyssen obserwował przez dłuższy czas martwą żabę leżącą w jednym ze źródeł i ze zdziwieniem stwierdził, że wcale się nie rozkłada. Oczywiście wtedy nie wiedziano jeszcze o radonie, lecz był to już dowód niepowtarzalnych właściwości wód z jego zawartością.
Pierwsze udokumentowane wzmianki o osadzie pochodzą z początku XVI wieku. W 1572 roku w księgach śląskiego lekarza Leonarda Thunnessera znalazł się opis źródeł wód mineralnych. W 1739 roku specjalistyczna komisja hrabiego Schaffgotscha naukowo stwierdziła lecznicze działanie wód z okolicznych źródeł. Wkrótce powstał pierwszy dom zdrojowy.
W 1811 roku odkryto nowe źródło i nadano mu nazwę "Dolny Zdrój". Od tej pory oprócz stanowiących specjalność Świeradowa kąpieli świerkowych zaczęto stosować zabiegi borowinowe.
W 1895 roku pożar zniszczył część budynków Uzdrowiska, jednak już w 1899 roku powstał nowy, rozbudowany kompleks zdrojowy. Dzisiaj Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa jest jednym z nielicznych uzdrowisk w Polsce, w którym cisza i spokój, brak zgiełku wielkich wczasowisk sprawiają, że można tu leczyć się i doskonale wypocząć przez cały rok. Atrakcyjność Uzdrowiska potęgują tryskające źródła wód mineralnych oraz specyficzny śródgórski mikroklimat.