Leczenie Radonem

Radon- pierwiastek zdrowia i młodości

Czy wiesz, że na terenie miasta Świeradowa- Zdroju,  Uzdrowisko Świeradów - Czerniawa Sp. z o.o.- Grupa PGU jest jedyny podmiotem leczniczym, który posiada wyłączną koncesję Nr 31/92 przyznaną przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na wydobycie i eksploatację wód leczniczych?

Zabiegi wykonywane na bazie koncesjonowanych wód leczniczych, takie jak inhalacje i kąpiele radonowe, kąpiele lecznicze na bazie wód mineralnych oraz dostęp do pijalni wód mineralnych są oferowane na terenie Świeradowa - Zdroju wyłącznie w obiektach Uzdrowiska Świeradów – Czerniawa Sp. z o.o. - Grupa PGU. ( Dom Zdrojowy, Sanus, Zakłady Radoczynne, Goplana )

Radon- pierwiastek zdrowia i młodości

Radon - skarb naszego uzdrowiska

Kąpiele radoczynne są związane z promieniowaniem jonizującym, które bardzo łatwo przenika zarówno przez skórę jak i błony śluzowe. Woda nasycona radonem wykazuje intensywne i szybkie działanie lecznicze.

WODY Z NASZYCH ŹRÓDEŁ POSIADAJĄ POZIOM  RADONU ZGODNY Z POLSKĄ NORMĄ WYMAGANĄ PRZY REALIZACJI ZABIEGÓW LECZNICZYCH.

JAKO PODMIOT LECZNICZY KAŻDEGO DNIA ZABIEGOWEGO BADAMY POZIOM RADONU W WODZIE I W POWIETRZU, ABY W NASZYCH POMIESZCZENIACH, W KTÓRYCH REALIZOWANE SĄ ZABIEGI RADONOWE NIE DOSZŁO  DO PRZEKROCZENIA STĘŻENIA RADONU.

NASZĄ WIEDZĄ I UMIEJĘTNOŚCIAMI STARAMY SIĘ POMAGAĆ, NIGDY NIE SZKODZIĆ.

Wody radonowe stosuje się do inhalacji, kąpieli i oczywiście do picia. Emitowane przez radon promieniowanie alfa wnika w ciało na głębokość 50 mikronów i wywołuje w organizmie jonizację i szereg reakcji pobudzeniowych.

RADON – wielozadaniowy pierwiastek młodości, który pozytywnie wpływa na kondycję całego ciała.
OFEROWANE TYLKO PRZEZ NAS KĄPIELE RADOCZYNNE Z WYMAGANYM STĘŻENIEM RADONU, to idealna recepta m.in. na choroby narządu ruchu, układu krwionośnego, schorzenia narządów rodnych i skóry, a także doskonała propozycja dla osób aktywnych, które chcą szybko zregenerować swój organizm. Pod wpływem kąpieli radoczynnych wzrasta też przepływ krwi. W rezultacie u osób chorych na miażdżycę tętnic dochodzi do rozszerzenia sieci kapilarów. Leczenie naszymi wodami wpływa na wzrost czerwonych ciałek i hemoglobiny we krwi. Natomiast w przypadkach nadciśnienia tętniczego wody ciśnienie obniżają. Picie wód podczas kuracji pitnej powoduje zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych, pobudzenie perystaltyki przewodu pokarmowego, zwiększenie ilości oddawanego moczu, a także obniża poziom cukru w surowicy.


Za wyjściowe źródło promieniowania należy uważać rad, który w wyniku przemian promieniotwórczych przechodzi w radon. Działa on na organizm ludzki podobnie jak inne substancje radioaktywne. Balneoterapia radonem ma tę przewagę, że wyklucza kumulację pierwiastków promieniotwórczych (w przeciwieństwie do leczenia radem, który się w ustroju gromadzi).

Naturalne źródła zawierające radon nie stwarzają więc żadnego zagrożenia dla zdrowia; wręcz przeciwnie – wywierają na nie pozytywne działanie. Stwierdzono na przykład iż radon dodatnio wpływa na przemiany komórkowe, procesy enzymatyczne, działa rozkurczająco na naczynia krwionośne i zwoje nerwów sympatycznych, wzmacnia tkankę nerwową, ośrodki podkorowe oraz gruczoły wewnętrznego wydzielania. Efektem jest poprawienie się ukrwienia tkanek, zwiększenie przewodnictwa nerwów, polepszenie sprawności gruczołów i sprawności mięśniowej.

Pod wpływem kąpieli radoczynnych wzrasta też przepływ krwi. W rezultacie u osób chorych na miażdżycę tętnic dochodzi do rozszerzenia sieci kapilarów. Leczenie takimi wodami wpływa na wzrost czerwonych ciałek i hemoglobiny we krwi. Natomiast w przypadkach nadciśnienia tętniczego wody ciśnienie to obniżają. Picie wód powoduje zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych, pobudzenie perystaltyki przewodu pokarmowego, zwiększenie ilości oddawanego moczu, a także obniża poziom cukru w surowicy.

Ubocznym – choć niekoniecznie niemiłym – skutkiem kuracji jest czasem wzrost libido. Z uwagi na silne działanie bodźcowe i radioaktywne, radon nie jest jednak zalecany dla dzieci, ludzi osłabionych ostrymi stanami chorobowymi i osób z nowotworami.

Wykonujemy codzienne pomiary poziomu radonu w wodzie i w powietrzu, aby świadomie monitorować dawkę na której działanie zostanie wystawiony pacjent .

Uzdrowisko Swieradów - Czerniawa Sp. z o.o. posiada wyłączną koncesję Nr 31/92 na terenie miasta Świeradowa Zdroju na wydobycie i eksploatację wód leczniczych, która została przyznana Uzdrowisku przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, dlatego też zabiegi wykonywane na bazie koncesjonowanych wód leczniczych, takie jak inhalacje i kąpiele radonowe, kąpiele lecznicze na bazie wód mineralnych oraz dostęp do pijalni wód mineralnych są oferowane na terenie Świeradowa - Zdroju wyłącznie w obiektach Uzdrowiska Świeradów – Czerniawa Sp. z o.o. - Grupa PGU.

Uzdrowisko Świeradów Zdrój- Czerniawa Sp. z o.o. jest jednym z dwudziestu uzdrowisk radonowych w Europie oraz jednym z dwóch w Polsce. Wody ze świeradowskich źródeł posiadają poziom radonu zgodny z polską normą wymaganą przy realizacji zabiegów leczniczych.

Kąpiele

Zalecane są dla osób ze schorzeniami reumatycznymi, narządu ruchu oraz układu oddechowego. Lekarze zalecają te kąpiele zwłaszcza w leczeniu miażdżycy tętnic obwodowych i zakrzepowego zapalenia naczyń. To właśnie dzięki radonowi świeradowskie wody są unikatowe, a kąpiele i inhalacje nadzwyczaj skuteczne. Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa jest jednym z dwóch uzdrowisk w Polsce oferującym zabiegi lecznicze na bazie radonu na tak dużą skalę. Jest również jednym z dwudziestu uzdrowisk radonowych w Europie.
Zabiegi radonowe mają również pozytywne działanie w chorobach ginekologicznych, m.in. przyczyniają się do regulacji lub powrotu cyklów owulacyjnych, a także łagodzą objawy okresu przekwitania. U mężczyzn natomiast wzrasta potencja, gdyż pod działaniem radonu nawet dwukrotnie wzrasta poziom testosteronu w surowicy krwi. Zabiegi radonowe nie są jednak polecane dzieciom i młodzieży. Zabieg wykonywany w Zakładzie Radoczynnym.

Kąpiele

Woda radonowa

Zdrowotne właściwości wody radonowej. Woda radonowa, nazywana niekiedy też radoczynną, to woda zawierająca radon – pierwiastek promieniotwórczy. Wiele osób ma negatywne skojarzenia dotyczące wpływu promieniowania na zdrowie, tymczasem jego niewielkie dawki nie tylko nie są szkodliwe, ale wręcz leczą wiele schorzeń! Woda radonowa charakteryzuje się optymalnym stężeniem czynników promieniotwórczych, stąd jej szerokie zastosowanie w kuracjach uzdrowiskowych.

Woda radonowa

Pij, kąp się i wdychaj

Dobroczynne efekty promieniowania występują już w trakcie zabiegu, ale też utrzymują się nawet do kilku miesięcy, ponieważ o ile radon usuwany jest z organizmu już po paru godzinach, o tyle produkty jego rozpadu pozostają w tkankach przez dłuższy czas. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut kąpieli radonowych, by zredukować przewlekły ból, obniżyć ciśnienie czy polepszyć ukrwienie narządów wewnętrznych i skóry. Zabieg ten polecany jest sportowcom, osobom cierpiącym na łuszczycę, trądzik, miażdżycę, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby układu ruchu oraz rekonwalescentom po urazach nerwów obwodowych.

Pij, kąp się i wdychaj

Wodę radonową podaje się również w formie inhalacji, zwłaszcza w terapii astmy i innych schorzeń układu oddechowego, a także doustnie. Picie wody bogatej w radon obniża poziom cukru i złego cholesterolu we krwi, działa moczopędnie oraz pobudza perystaltykę jelit. Z uwagi na stymulację komórek kościotwórczych woda radonowa znajduje zastosowanie również w leczeniu osteoporozy i rehabilitacji osób po urazach i operacjach m.in. kręgosłupa, przyspieszając zrastanie się kości. Jej działanie przeciwzakrzepowe natomiast wykorzystuje się wspomagająco chociażby w przypadku owrzodzenia podudzi czy schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Rezultaty

Leczy niepłodność i wydłuża życie. Woda radonowa pobudza do pracy liczne gruczoły, takie jak przysadka czy nadnercza, stymulując wydzielanie hormonów oraz działanie jąder i jajników. Stosuje się ją więc wspomagająco w terapii przewlekłych chorób narządów rodnych, w okresie menopauzy, a także w leczeniu niepłodności, jako że powoduje wzrost liczby plemników, a także zwiększenie ich ruchliwości. Niewielkie dawki promieniowania dostarczane komórkom dzięki wodzie radonowej przyspieszają procesy naprawcze DNA, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Rośnie natomiast ogólna odporność organizmu i przewidywana długość życia, polepsza się też tolerancja na późniejsze działanie dużych dawek promieniowania, które mogłyby przynieść niepożądane skutki.

Rezultaty

Gdzie skorzystać

Wodę radonową pozyskuje się z naturalnych źródeł, których w Polsce jest zaledwie kilka. Jedno z najsłynniejszych znajduje się w Uzdrowisku Świeradów. Wszystkie zabiegi z wykorzystaniem wody radonowej realizowane są na podstawie zlecenia, które lekarz uzdrowiskowy wystawia w oparciu o przeprowadzone wstępne badanie lekarskie. Z zabiegów można skorzystać w ramach pobytów prywatnych (komercyjnych) jak również w oparciu o skierowanie finansowane przez Narodowy Funduszu Zdrowia lub ZUS.

Gdzie skorzystać

Międzynarodowe wieloośrodkowe studia nad działaniem radonu

Międzynarodowe wieloośrodkowe studia nad działaniem radonu potwierdzają jego analgetyczne działanie. W ramach wzorcowego projektu studium nad działaniem radonu (IMuRa-Studie), została zbadana skuteczność terapii radonowej w sanatoriach oraz udowodniona działalność lecznicza radonu. Potwierdzona została także redukcja zużycia środków przeciwbólowych.

W ramach klinicznego studium poddano badaniom w 6 centrach sanatoryjnych w Niemczech i Austrii skuteczność zabiegów z zastosowaniem radonu w kontekście sytuacji bólowej przy długotrwałych schorzeniach układu ruchu. Ponadto miała miejsce analiza spożycia leków oraz upośledzenia funkcji dotkniętych stawów.
U 665 osób testowych z różnymi obrazami choroby, takimi jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów, została przeprowadzona analiza porównawcza: jedna połowa uczestników testu została poddana terapii ciepłem lub ciepłą wodą, a druga połowa została poddana terapii w kąpieli w wannie z wodą radonową lub w inhalatorium radonowym.

Wyniki dowodzą, że grupa poddana terapii z zastosowaniem radonu osiągnęła znaczącą redukcję stanów bólowych. Udowodniona została przy tym także wyższość terapii radonowej w kontekście trwałości jej skuteczności.
Znaczna poprawa stanów bólowych przez cały okres obserwacji jest jednoznacznie wymiernym wynikiem opisywanego studium. Ponadto zostało stwierdzone znaczne zmniejszenie zużycia środków przeciwbólowych. W skład ewaluacji wchodzą także próbki krwi, które zostały pobrane od uczestników studium w niektórych centrach. Z powyższego oczekuje się dalszych rozpoznań odnośnie mechanizmów działania terapii radonowej i nowych dziedzin rozwoju.

Ponieważ studium zostało przeprowadzone jako randomizowane, kontrolowane i częściowo „ślepe” studium w niezależnych od siebie centrach w Austrii i w Niemczech, spełnia wymogi klasy 1b zgodnie z koncepcjami opartej na dowodach medycyny. Z tego powodu jest ono znaczącym krokiem w kierunku przyszłościowego szerokiego uznania terapii radonowej jako fizykalnego środka leczniczego w ramach katalogów środków leczniczych. Studium IMuRa stwarza początek do dalszych całościowych badań nad terapią radonową ze wspólnym celem długotrwałego podniesienia jej oceny w oczach lekarzy i ubezpieczycieli.