Położenie i klimat

Piękna okolica

Świeradów-Zdrój jest malowniczo położonym miasteczkiem w sercu Gór Izerskich na wysokościach 450 - 650 m n.p.m. Od kilkuset lat słynie z właściwości leczniczych. Wyróżnia się wyjątkowym, uzdrawiającym mikroklimatem. Słynie z bogactwa wód mineralnych, radonowych i pokładów borowiny. Góry Izerskie są znakomite do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej.

Piękna okolica
Piękna okolica

Świeradów-Zdrój, położony nieopodal granicy jest również doskonałą bazą wypadową do Czech i Niemiec.
Świeradów-Zdrój jest położony w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w południowej części powiatu lubańskiego, w Sudetach, niedaleko Jeleniej Góry. Położony w Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy (w tzw. Obniżeniu Świeradowskim), oddzielającym Wysoki Grzbiet na południu od Kamienickiego Grzbietu na północy. Miasto sąsiaduje z gminami Mirsk i Leśna oraz z Czechami (kraj liberecki, powiat Liberec).

Klimat

Warunki klimatyczne kształtują się w zależności od globalnej radiacji i cyrkulacji atmosferycznej oraz od czynników lokalnych. W najniższych partiach Gór Izerskich, na wys. 450-600 m, średnia temperatura roczna wynosi ok. 6,5 stopnia, okres wegetacji trwa ok. 200 dni i zaczyna się w połowie kwietnia. Lato termiczne jest krótkie (20-25 dni). Piętro 600-800 m charakteryzuje się roczną temp. ok. 5,5 – 6 stopni. Okres wegetacji trwa ok. 190 dni i zaczyna się końcem drugiej dekady kwietnia. Piętro najwyższe powyżej 800 m, obejmuje wierzchowinę Gór Izerskich. Średnia temp. roczna wynosi 4,5 stopnia, okres wegetacj ok. 175 dni. Wyróżniającą cechą klimatu Gór Izerskich są wysokie opady, których roczne sumy w partiach szczytowych przekraczają 1200 mm. Pokrywa śnieżna zalega średnio powyżej 110 dni.

Klimat
Klimat

Dominują wiatry pd.-zach. Położenie Świeradowa-Zdroju i Czerniawy-Zdroju w sąsiedztwie wielkich kompleksów leśnych na zboczach górskich daje klimat bodźcowy o znacznej aktywności biologicznej. Jest to klimat szczególny, leczniczy i - jak mówi się balsamiczny o zapachu leśnego igliwia. Wpływają na to m.in. wysokość nad poziomem morza, góry, las oraz opary tutejszych wód mineralnych. Klimat najbliższej okolicy Świeradowa-Zdroju jest najchłodniejszy i najwilgotniejszy w całych Sudetach, a więc ostry i hartujący, zaś na Pogórzu Izerskim łagodny i ciepły.