Unikalne źródła mineralne znane już od XVII wieku, są najbogatsze na Dolnym Śląsku w naturalny dwutlenek węgla szczawy, tonizujące układ krążenia i system nerwowy, rewitalizujące organizm, zalecane nie tylko w zaburzeniach krążenia obwodowego (niedokrwienia kończyn) czy centralnego (choroba nadciśnieniowa ,stany po zawałach serca, udarach mózgu po upływie pół roku od tego incydentu) ale przede wszystkim profilaktycznie, warto przynajmniej raz w tygodniu wyczerpany ciężką pracą fizyczną czy umysłową organizm poddać regenerującej kąpieli mineralnej w Centrum Rehabilitacji i Reumatologii w Goplanie.
Wykorzystywane w Uzdrowisku wody to pochodzące z własnych odwiertów niskomineralizowane szczawy wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowe z zawartością żelaza, fluoru oraz radonu o składzie:
Wody ze Świeradowa zawierają także magnez. W poszczególnych odwiertach źródlanych jest różny skład ilościowy składników anionów i kationów, stąd nazwa wody określona zostaje na podstawie największej zawartości w niej minerałów czynnych. Uzdrowisko jako jedyne posiada prawo do wydobywania wody. Wykorzystywane w Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa wody to pochodzące z własnych odwiertów niskomineralizowane szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe z zawartością żelaza, fluoru oraz radonu.
Działanie tych wód powoduje tzw. efekt zewnętrzny przyczyniający się do rozszerzania naczyń skórnych oraz efekt wewnętrzny powodujący zmniejszenie napięcia mięśniowego, uspokojenie, spadek ciśnienia tętniczego i zwolnienie akcji serca. Wody z dodatkiem radonu działają leczniczo poprzez pobudzanie układu hormonalnego. Picie wód mineralnych powoduje zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych, pobudzenie przewodu pokarmowego, obniżenie poziomu cukru w surowicy. Wody ze Świeradowa zawierają także magnez, dzięki czemu wpływają pozytywnie na pracę serca. Wykorzystywane są do kąpieli, inhalacji, okładów oraz irygacji.