Karboksyterapia jest to iniekcyjne podanie oczyszczonego dwutlenku węgla (CO2) pod skórę, w celu poprawy wyglądu skóry.
Dwutlenek węgla, zwany cudownym gazem, był wykorzystywany w medycynie od kilkudziesięciu lat. W latach 30-tych francuscy kardiolodzy z uzdrowiska Royat zastosowali go u pacjentów z niewydolnością żylną. W latach 90tych dwutlenek węgla zaczęto podawać śródskórnie lecząc zmiany troficzne skóry w przebiegu miażdżycy i cukrzycy. Okazało się, że gaz wprowadzany pod skórę poprawia również jej stan i wygląd.
Dwutlenek węgla zaczęto wykorzystywać w medycynie estetycznej do walki z:
Zabiegi karboksyterapii są również wykorzystywane jako rozwiązanie na pozbycie się zmarszczek. Dwutlenek węgla podany w odpowiednich dawkach w skórę twarzy pomaga opóźnić proces starzenia się skóry twarzy i poprawić jej kondycję.
Mechanizm działania
Stale obecny w naszym organizmie dwutlenek węgla reguluje przepływ krwi. To dzięki niemu rozszerzają się naczynia krwionośne. Tak duża infuzja CO2 prowadzi do zwiększenia przepływu krwi, tlenu i składników odżywczych do leczonego obszaru oraz poprawy mikrokrążenia i odnowy komórek. Odpowiedzią skóry na iniekcje CO2 jest reakcja zapalna, co prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu. Kilka miesięcy później rozpoczyna się remodeling skóry z towarzyszącym kurczeniem się włókien kolagenowych, co skutkuje zwiększoną sprężystością skóry.
Komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na iniekcje CO2. Wprowadzony do tkanki tłuszczowej częściowo zmienia się w kwas węglowy, który rozpuszcza komórki tłuszczowe. Dzięki temu zwiększone ukrwienie prowadzi do wzmożonego drenażu limfatycznego leczonego obszaru, poprawy metabolizmu i wydalania uwolnionego tłuszczu. Proces ten prowadzi do zmniejszenia liczby komórek tłuszczowych i wymodelowania sylwetki. Natomiast odnowienie komórek skóry i stymulacja syntezy kolagenu skórnego prowadzi do wygładzenia powierzchni skóry i usunięcia “skórki pomarańczowej”.
Wskazania do zabiegu:
Jak wygląda zabieg
Dwutlenek węgla podawany jest przy pomocy specjalnego aparatu, który reguluje jego przepływ. Przy użyciu cienkiej igły gaz zostaje aplikowany pod skórę. Podczas zabiegu można poczuć niewielki ból, ukłucie i rozpychanie pod skórą. Dwutlenek węgla szybko i łatwo rozchodzi się w tkankach. Na skórze widać wówczas uwypuklenia i cienkie linie. Długość trwania zabiegu zależna jest od okolicy zabiegowej oraz ilości podawanego gazu.
Redukcja zmarszczek pod oczami to zaledwie 3 minuty, leczenie rozstępów na udach potrwa około 15 minut. Aby zabieg przyniósł jak najlepsze efekty, należy wykonać go w seriach. Najpierw raz w tygodniu (w razie potrzeby zabieg można wykonywać co 2 -4 dni), potem raz w miesiącu.
Zalety
Przeciwwskazania:
Wygląd skóry tuż po zabiegu
W miejscu wprowadzenia igły widoczne są mikroślady, które znikają po kilku minutach, podobnie jak zaczerwienienie w miejscu, gdzie gaz rozchodzi się pod skórą. Istnieje niewielkie ryzyko powstania „siniaków”. W trakcie zabiegu pod skórą widoczne jest przemieszczanie się gazu, dające wrażenie „obrzęku”, które zanika po kilku minutach.